Görme Engelliler

Tarihsel Gelişim

Açılış: 1931

          Mehmet Bozkurt İlköğretim Okulu, barajlarıyla ünlü akdenizin incisi tarihte Lidya Kralı 2. Attalius’un, dünyanın cenneti diye kurduğu Antalya’ya 94 km Manavgat’a 18 km uzaklıktaki Oymapınar Beldesinde bulunmaktadır. Oymapınarın eski adı Homa’dır. Bu isim Roma döneminden gelmektedir. Okulumuzun ilk adı Homa İlkokulu, şuan merkez mahallesi tepe mevkisinde Kara Ahmet’in evinin arkasında 1931–1932 öğretim yılında 3 derslik bitişik bir lojman ile eğitim ve öğretime başlamıştır. Binanın yapımına 1930 yılında başlanmıştır. Camları ve kiremitleri Manavgat’tan deve ile getirildi. İlk öğretmen Giritli Nedim, ikinci öğretmen Salih SUNGUR’dur.

          Homa ilkokulu ilk mezunlarını üçüncü yılın sonunda 1934–1935 öğretim yılında vermiştir. İkinci dönem mezunu 1342 doğumlu Hüseyin oğlu Mehmet’tir (Kara Bıyığın Mehmet). 40 okul nosu ve 9 diploma nosu ile söz konusu diploma sureti okulumuzdadır. 1934-1935 yılında ilk mezunları 8 kişidir. Osman YÜZER ilk mezunudur. Okulun yanına 1951-1952 öğretim yılında demirhane (işlik) yapılmıştır. 1962 yılında Homa köyünün adı Oymapınar olarak değiştirilince okulumuzun adı da Oymapınar İlkokulu olmuştur. Demirhane lojman olarak kullanılmaya başlanılmış öğretmenlerden Cemal SOYER Mehmet REHBER oturmuşlardır. 1964-1965 yıllarında zamanın Antalya Valisi Teoman Paşanın katkılarıyla okulumuzun karşısına Oymapınar oteli yapılmıştır. Oymapınar Seki Mahallesi köy içi mevkisinde 916 nolu 411640 metrekare parsele 1965–1966 yıllarında 3 derslik müdür ve öğretmenler odası 2 adet lojman, tuvalet ve depo devlet-millet işbirliği ile yaptırılmıştır. Okulumuz bu A Blok yeni binalarına taşınmıştır. Eski binadan ancak demirhane ayakta olup otelle birlikte kullanılmaz durumdadır.(2010 yılı itibariyle şuan otel ve okul yerinde halı saha bulunmaktadır.)

          1982–1983 yıllarında Oymapınar barajı mütahit Alman firması Bilfenger’in katkıları ve köylünün işbirliğiyle okulumuza iki adet daha sınıf yapılarak taşımalı ilköğretim mutfağı ve yemekhanesi olarak kullanılmaktadır.1986–1987 öğretim yılında Oymapınar barajı tesislerinde Oymapınar ortaokulu öğretime açılmış şuan iki kat olan yeni binamız (B Blok) yapılınca orta okul 1988–1989 öğretim yılında asıl binamızda öğretime başlamıştır. Oymapınar Ortaokul ilk müdürü A. Refik İNCİ’dir. Bakanlığımızın eğitim politikası doğrultusunda aynı bahçeyi paylaşan Oymapınar ortaokulu, Oymapınar İlkokulu Oymapınar ilköğretim okul olarak 1990–1991 öğretim yılında birleştirilmiştir. İlk müdürü Cevdet BIYIKLIOĞLU’dur. Yeni binamızın 2. Katı 1992-1993 öğretim yılında yapılarak öğretime girmiştir. Aynı yıl okul-aile birliği ile köy muhtarlığının işbirliği ile voleybol sahası ve kooperatif binası yapıldı. Kooperatifin yapılmasında Oymapınar baraj işletme müdürlüğü de yardımcı oldu.

           1993–1994 öğretim yılından itibaren okulumuz merkez okul yapılarak Oymapınar, Iğrışlar, Bucak, Selimli, Kepez elektrik, Bucak Şehler, birleştirilmiş sınıf İlköğretim okullarının öğrencileri taşınmış, Selimli hariç taşımalı ilköğretim devam etmektedir. 1994-1995 öğretim yılından itibaren okulumuz bünyesinde anasınıfı açılarak hizmete devam etmektedir. İlk anasınıfı öğretmeni Ayten ANATÜRK’dür. 1994 yılında basketbol sahası ve kum havuzu yapılmıştır. Okulumuz bahçesi ağaçlandırılmaktadır. Bahçe çamlık olup arka tarafta baraj gölü manzarasına sahiptir. Okulumuzda Oymapınar belediyesi ve Oymapınar sağlık ocağı komşudur. Okulumuzun 14 adet sınıfı, kütüphanesi, fen bilgisi laboratuarı, mutfağı, yemekhanesi, kooperatifi, tenis salonu mevcuttur. 2001-2002 öğretim yılından itibaren bilgisayar destekli eğitime geçilmiştir.

           Öğretmen kadrosu bakımından zengin olan okulumuz tüm branşlarda öğretmenimiz mevcuttur. Öğrenci başarısı bakımından merkez okullarla yarışacak düzeydedir. 1994–1995 öğretim yılı MEB Antalya ortaokullar düzey belirleme sınavı, Manavgat birincisi okulumuz öğrencisidir. Bilgi yarışmalarında her yıl dereceler almaktadır. Sosyal etkinlikler futbol, voleybol, kros yarışmalarında da her yıl derece alınmıştır. Antalya Manavgat ilçesi 2001 yılı kros 2. si ve 3. sü okulumuz öğrencileridir. Antalya il merkezinde yapılan ilköğretim okulları 1. Kademe ve 2. Kademe halk oyunları yarışmalarına Antalya ilçelerinden 1992-1997 yılları arasında katılan ve derece alan tek okul unvanını yıllarca korumuştur. Şeref köşemiz ödüllerle doludur.

           1993 yılında Halit ENHOŞ okul müdürlüğüne vekalet etti. 1994–2003 yılları arası okul müdürlüğünü Dursun AYAZ ve 1993 yılından bu yana müdür yardımcılığını Mehmet GÜMÜŞ sürdürmüştür. Norm kadro uygulamasından önce 2. Müdür yardımcılığı görevini 1994–1997 yılları arasında Ayfer KÜÇÜK, 1997–2000 yılları arasında Mehmet Ali RÜZGÂR yürüttü. Eski lojmanlar önüne 2001 yılında sağlık bakanlığınca 3 katlı Oymapınar Sağlık Ocağı yapıldı.

          A Blok dediğimiz eski binalar yıkılarak TC Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı KİT kuruluşu Elektrik Üretim Anonim şirketince beş katlı modern okul binası 2002 yılında yaptırılmış ve aynı yıl Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmiştir. 1979 yılında eğitim öğretime açılan Oymapınar baraj tesislerindeki Oymapınar Baraj İlköğretim Okulu ile okulumuz Antalya Valiliği 21.07.2003 tarih ve 33184 sayılı kararıyla ‘Elektrik Üretim Anonim Şirketi Oymapınar İlköğretim Okulu’ adıyla birleştirilerek yeni binasında hizmet vermektedir. Mehmet Bozkurt İlköğretim Okulu müdürlüğüne Ali MERCANOĞLU ve müdür yardımcılığına Mehmet GÜMÜŞ atanmıştır. Oymapınar Belediyesinin katıklarıyla okulumuza çim saha ve sahne yapılmıştır.  2007 yılında Ali MERCANOĞLU’nun Gündoğdu İlköğretim Okuluna atanmasının ardından müdürlüğe sınıf öğretmenlerimizden İsmail Nevzat CENGİZ vekil olarak atanmış ve daha sonra Muş’tan ilçemize gelen Davut YILDIZ okul müdürü olarak vekâleten atanmıştır ve müdür yardımcılığına da sınıf öğretmeni Kemal KULAÇ getirilmiştir. 2009 – 2010 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde yöneticilik sınavı gereği yapılan atamalarda okulumuzda kadrolu olarak Zühtü ERSOY okul müdürü olarak göreve başlamıştır.

       Yeni okulumuzda çok sayıda bilgisayar ve sinevizyon, bilgisayar sınıfı, klimalı çok amaçlı salon,24 derslik, yabancı dil, matematik, türkçe, fen bilgisi, sosyal bilgiler, resim, müzik, işteknik ve ev ekonomisi sabit derslikleri bulunmaktadır. Araç gereç ve donamıyla koleji aratmayan görünüme sahiptir.

      Okulumuz öğretmeniyle, velisiyle ve öğrencisiyle bilimin ve aklın ışığında daha nice milenyumlu yıllarda globalleşen dünyamızda Türk Milli Eğitiminin en güzide ünitesi olarak insan haklarına saygılı demokratik, laik Atatürk ilke ve İnkılâpları doğrultusunda eğitim ve öğretim görevini gerçekleştirecektir. Yetişecek yeni nesille modern Türkiye’nin aydınlık yarınlarında doğan ve karanlığı boğan güneşin bir parçası olacağız.